Horní zkřížený syndrom

Horním zkříženým syndromem nazýváme narušenou svalovou rovnováhu v oblasti krční a hrudní páteře. Spousta z Vás jistě tento výraz slyšíte poprvé, ale určitě budete vědět o co jde, jen co si vybavíte Quasimoda ze slavného románu Victora Huga. Tito lidé mají silně kulatá záda v oblasti hrudní páteře, hlavu předsunu, protrakci ramen a hyperlordotické zakřivení krční páteře. Tohle je charakteristika tohoto syndromu.

Kde se stala chyba ??

Já bych to nazval jednoduše jako daň z nynějšího životního stylu. Trávíme příliš času u PC, kde sedíme a v nepřirozené poloze hodiny hledíme do monitoru. Stress a celkový psychický stav je taky velmi vhodným zástupcem k  prohlubování této dysbalance.

Pojďme se spolu podívat na tuto problemariku odborněji.

Kosterní svalstvo rozdělujeme do dvou typů : posturální a fázické Fázické svaly mají tendenci k ochabování a posturální mají tendenci se zkracovat.

Už tohle by Vám mohlo napovědět že … u svalů, které mají tendenci ke zkrácení bychom se měli zaměřit na řádné protažení a ochablé svaly musíme posílit.

Jako lajka by mě nikdy nenapadlo, že prsní sval má úpon na ruce.. Ale ano má, a i přesto, že velký prsní sval je rozdělen na tři části, všechny tři části se sbíhají a mají společný úpon na vnější straně kosti pažní.  Také náš malý prsní sval (tento sval je uložen v hlubší vrstvě pod velkým prsním svalem), má také tendenci ke zkracování a jelikož má úpon na lopatce, rovněž podpoří směr našich ramen směrem dopředu.

 

Veškeré svaly učastnící se této svalové dysbalance : 

Svaly s tendencí k ochabování: (svaly fázické) = tyto svaly je nutné především posilovat

– mezilopatkové svaly (velký a malý rombický sval, střední část trapézu)

– hluboké flexory krční páteře

– hrudní vzpřimovače

– dolní fixátory lopatek (přední sval pilovitý, dolní část trapézu, vodorovná vlákna

širokého svalu zádového)

Svaly s tendencí ke zkracování: (svaly posturální) = u těchto svalů se zaměříme také na protažení (pokud funkční diagnostika PA předpokládá) 

– šíjové vzpřimovače

– horní fixátory lopatek

– spodní a střední vlákna velkého prsního svalu

– malý sval prsní

– dolní vlákna širokého svalu zádového

 

 

Kdybychom si to měli shrnout…  Začněte posílením zádových svalů, především dolních fixátorů lopatek.  Později zařazujte do tréninku i okolní svaly, které se na této dysbalanci podílí. Nutností je také posílit hluboký stabilizační systém páteře ! (metoda Dr.Afen) Co se týče prsních svalů, z praxe můžu říci, že je stačí čas od času protáhnout a to pouze pokud je v tréninku vystavujete nadměrnému přetížení.

Jak to má vypadat správně ??

Hlava zastrčená v „šuplíku“, vytažená temenem vzhůru, brada je v pravém úhlu ke krku, ramena rozložena do šíře a stažena dolů, krční a hrudní páteř je v autochtonním zakřivení.

hzs

autor článku: Kamil Bubeník